2019-12-12

piersi kurczaka duszone w cebuli z czosnkiem na pikantnie...

Składniki:

piersi kurczak podwójne 2 sztuki duże, przyprawa do kurczaka pikantna 1 opakowanie, olej rzepakowy 1/2 szklanki, cebula 4 sztuki, ząbki czosnku 8 sztuk, woda 3 szklanki


Dwie duże podwójne piersi opłukać, osuszyć ręcznikiem papierowym, natrzeć dokładnie rozłożone piersi przyprawą z każdej strony, piersi złożyć i ciasno owinąć nicią, schować do lodówki na kilka godzin.

Na gorącym oleju piersi zrumienić z każdej strony, odłożyć na talerz, podsmażyć na tym oleju po piersiach pokrojone cebule, ząbki czosnku.

Do cebuli włożyć piersi, wlać wodę i pod przykryciem dusić na średnim ogniu do miękkości piersi około 45 minut, usunąć nitkę i podawać na ciepło lub na zimno - duszone piersi kurczaka z dodatkiem cebuli, czosnku sa bardzo smacznym daniem podanym na ciepło na obiad ale i też na zimno do pieczywa.........SMACZNEGO!!!

3 komentarze:

Anita pisze...

Super to wygląda!

Anita pisze...

Jestem na etapie odkrywania i uczenia się gotowania i chce aby było dobrze i zdrowo:) Dzieki za fajny przepis! Nie ukrywam, że mam do polecenia jedną fajną rzecz. Czarny czosnek! Świetna sprawa. Znaleźć go można tutaj: tutaj polecam!

Danuta Magda pisze...

Dziękuję za nius o czarnym czosnku, chętnie skorzystam,bo opis na stronie brzmi ciekawie i nie jadłam w tej wersji czosnku, pozdrawiam...